ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: pn - czw: 9.00 - 20.00, pt: 9.00-14.00    | facebook blog
32/ 376 91 60    517 607 095
Telefon
Zadzwoń do nas!
Lokalizacja
Pokaż trasę dojazdu

Blog

Owoce są pyszne i zdrowe, ale... zawierają też cukry i kwasy owocowe, które nie sprzyjają naszym zębom. Powiecie: wystarczy dobrze wyszczotkować tuż po zjedzeniu! W przypadku owoców, zwłaszcza tych kwaśnych, ta reguła się nie sprawdzi.

Nie szczotkujemy tuż po schrupaniu jabłka

Nie myjemy zębów zaraz po zjedzeniu owoców, bo zawarte w niech kwasy będą mocniej oddziaływać, powodując erozję (rozpuszczanie) szkliwa. Szczotkowanie więc nie pomoże (zwłaszcza intensywne i twardą szczotką), a raczej sprawi, że szkliwo stanie się bardziej podatne na kolejne uszkodzenia. Najlepiej odczekać pół godziny pomiędzy zjedzeniem pomarańczy czy kwaśnego jabłka a wymyciem zębów. Bezpośrednio po posiłku możemy użyć płynu do płukania jamy ustnej, który zniweluje kwaśne pH. Pamiętajmy, że soki i musy owocowe też zawierają kwasy, a dodatkowo najczęściej są dosładzane. Łatwo się więc domyślić, że cukier zadziała na uszkodzone szkliwo, powodując najpewniej niestety zmiany próchnicowe.

Nie popijamy. Wypijamy

Aby ograniczyć działanie kwasów na nasze zęby, warto też pamiętać, by zjeść porcję owoców czy wypić sok owocowy od razu. Nie obierajmy góry pomarańczy, by podjadać je przez pół dnia. Nie popijajmy soku do pracy czy weekendowego filmu. Pamiętajmy też, że dzieci, po wieczornym wymyciu zębów, nie powinny pić już niczego innego niż woda! Jeśli u swojego dziecka zauważysz białe plamki na zębach, ich powodem mogą być odwapnienia na szkliwie spowodowane właśnie "długim popijaniem" soków. Dobre rozwiązanie może stanowić picie soków przez słomkę, ale w przypadku dzieci, które lubią najczęściej przepłukiwać jamę ustną każdym wypijanym płynem - nie zawsze się to sprawdzi. 

Jabłko (nie)zgody

Na koniec. Kto nadal wierzy, że jabłko może zastąpić wieczorne mycie zębów? Bo słyszałyśmy to od naszych Pacjentów wielokrotnie. To mit, który warto ostatecznie włożyć między bajki. Jabłko, jak każdy owoc, zawiera i cukry, i kwasy owocowe, więc zęby należy oczyścić. Tyle że nie tuż po zjedzeniu.

Jedzcie owoce, szczotkując ciut później. Pozdrawiamy Was serdecznie!

 

Przydatne artykuły

Jeśli chcesz być dobrze przygotowanym do nowego roku pod względem stomatologicznym, przeczytaj nasze artykuły: Planujemy rok...Jak dobrze wyszczotkować zęby?Poprawna higiena jamy ustnejPolecamy też artykuły dr Deptuch-Rymaszewskiej, ten dotyczący dentysty i najmłodszych: Maluch u dentysty..., jak również: Jak na co dzień zadbać o higienę jamy ustnej. Przeczytaj też koniecznie artykuły dr Katarzyny Pakosz: O leczeniu z trochę innej strony czy Kompleksowe leczenie stomatologiczne.

 

Wróć