ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: pn - czw: 9.00 - 20.00, pt: 9.00-14.00    | facebook blog
32/ 376 91 60    517 607 095
Telefon
Zadzwoń do nas!
Lokalizacja
Pokaż trasę dojazdu

Blog

Technik poprawnego szczotkowania jest całkiem sporo. Niektóre są bardzo proste (np. te przeznaczone dla maluchów). Inne są trudne i bez wskazówek w gabinecie nie będzie łatwo zastosować ich samodzielnie w domu (np. metodę Stillmanna czy Chartersa). Najważniejsze są jednak zawsze podstawy. Piszemy ten artykuł, bo nadal się zdarza, że gdy mówimy o technikach szczotkowania, Pacjenci ze zdziwieniem unoszą brwi. A zatem podstawy.

Podstawa. Ruchy wymiatające

Poprawne szczotkowanie polega na delikatnych, energicznych pociągnięciach szczoteczką - i tu uwaga - stosujemy ruchy wymiatające. To proste! Szczoteczkę przykładamy do dziąsła i wymiatamy w kierunku zęba, tak jakbyśmy chcieli naciągnąć/ przykleić dziąsło do zęba. To jedyna (podstawowa) bezpieczna metoda dla dziąseł, jak mówi nasza pani dr Pakosz, specjalista periodontolog.

Tę metodę zastosuj przy szczoteczce manualnej. Nie stosuj jej przy szczotce elektrycznej. Ta nie wymaga żadnych dodatkowych ruchów - po prostu przyłóż ją do zęba na kilka sekund, a potem do kolejnego, aż do momentu, gdy wszystkie Twoje zęby będą czyste.

Wielokrotnie

Pamiętajmy, że ruchy wymiatające należy powtórzyć kilkakrotnie na każdy ząb – na jego zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni. Jedno, dwa pociągnięcia nie wystarczą, by usunąć bakterie, źródło płytki nazębnej i próchnicy. 8-10 razy to zdrowe optimum na każdy ząb. "Sprzątanie" wymaga powtórzeń. ;-)

Przy bocznych zębach przy wymiataniu szczotkę układamy poziomo do ich powierzchni. Przy siekaczach (zęby przednie) - szczotkę układamy pionowo. Nie zapominamy - jeszcze raz - zęby należy oczyścić od strony zewnętrzej i wewnętrznej. Wbrew pozorom to nie jest takie oczywiste!

Szorowanie – nie!

Unikajmy szorowania (przód-tył), które będzie szkodzić naszym dziąsłom i powodować ubytki przyszyjkowe; tym sposobem nie doczyścimy też przestrzeni międzyzębowych, a przecież tam zbierają się resztki pokarmowe. Tę technikę stosujemy tylko przy powierzchniach żujących.

Ruchy przód-tył (tzw. metodę poziomą) możemy stosować przy maluszkach, które oswajają się dopiero ze szczoteczką. W przypadku małych dzieci technika szczotkowania nie ma jeszcze takiego znaczenia - pilnujemy zdrowej rutyny, utrwalamy dobre nawyki. Najlepiej za pomocą zabawy i wspólnie z rodzicami. Przeczytaj artykuł dr Deptuch-Rymaszewskiej: Maluch u dentysty? Tam wiele cennych porad dotyczących dzieci.

Praworęczni i leworęczni

Osoby praworęczne lewą stronę myją automatycznie, dużo trudniej czyści się im prawą stronę. I odwrotnie - u leworęcznych prawa strona zawsze jest lepiej doczyszczona niż lewa. Zaczynaj zawsze od tej „trudniejszej” strony – jeśli jesteś praworęczny - od prawej, jeśli jesteś leworęczny - od lewej.

Szczotka ma znaczenie

Nawet przy najlepszej technice mycia zębów zbyt twarda szczoteczka podrażni nasze dziąsła. Stosujmy szczotki z średnio miękkim lub miękkim włosiem. Jeśli nie wiesz, jaka szczotka będzie dobra dla Ciebie – zapytaj nas. Na podstawie badania odpowiemy, która będzie odpowiednia.

Podstawowe zasady dotyczące zdrowej profilaktyki jamy ustnej wypisałyśmy już wcześniej. Jeśli nie czytałeś/aś - polecamy: Poprawna higiena jamy ustnej.

Może Cię też zainteresować artykuł dr Deptuch-Rymaszewskiej, gdzie dużo dobrego: Jak na co dzień dbać o higienę jamy ustnej?

Wróć