ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: poniedziałek - piątek: 9.00 - 20.00
32/ 376 91 60    517 607 095

Przypadki

Leczenie kanałowe oraz odbudowa: endokorona protetyczna

Dziesięcioletni Pacjent wraz z rodzicami zgłosił się do gabinetu z bólem. Badanie kliniczne wykazuje duży ubytek zęba (rtg tylko to potwierdza), próchnicowo zniszczone są dwa guzki podniebienne - zachowana tylko jedna zdrowa ściana zęba. Ubytek jest na tyle głęboki, że konieczne jest leczenie kanałowe. Podczas kompleksowego planowania leczenia, w tym ostatecznej odbudowy zęba, lekarz bierze pod uwagę (co ważne) niezwykle aktywny tryb życia pacjenta. Chłopiec na co dzień trenuje ju jitsu. Do odbudowy zęba nasz stomatolog wykorzystuje endokoronę kompozytową – rozwiązanie pośrednie między koroną protetyczną, a dużym wypełnieniem. Uzupełnienie endokoroną kompozytową odbudowuje wszystkie utracone tkanki zęba z maksymalnym zachowaniem zdrowych tkanek własnych. Odbudowa jest nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. W przypadku Pacjenta na co dzień narażonego na urazy związane z uprawianiem sportu takie rozwiązanie pozwala na łatwiejszą szybką naprawę.

Po roku Pacjent przechodzi w naszym gabinecie niezbędną wizytę kontrolną zęba. Przeprowadzone badanie, w tym zdjęcia rtg wskazują na poprawne wyniki.

Higienizacja w gabinecie: jaśniejszy, wyraźnie odświeżony uśmiech

Pacjentka zgłasza się do naszego gabinetu na profesjonalną higienizację zębów. Duże ilości kawy i herbaty wypijane na co dzień powodują, że na zębach zbiera się osad, którego pacjentka nie jest już w stanie samodzielnie usunąć przy codziennym szczotkowaniu. Problem stanowią też niedoczyszczone górne ósemki; ich ułożenie powoduje utrudniony dostęp, stąd na zębach jest sporo osadu. Zabieg zaczynamy od skalingu, czyli usunięcia tzw. kamienia ultradźwiękami. Kolejny krok to piaskowanie, które pozwala pozbyć się przebarwień  z kawy i herbaty.

Po zabiegu higienizacyjnym zęby są czystsze, a uśmiech Pacjentki wyraźnie jaśniejszy. Na koniec przeprowadzamy profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej, tak, by efekt zabiegu mógł utrzymac się jak najdłużej.

 

Złamana jedynka: odbudowa materiałem Enamel

Rodzice zgłaszają się do gabinetu z dziewięcioletnim synem z powodu urazu zęba. W trakcie zabawy dochodzi do upadku, chłopiec traci część górnej jedynki; nie udaje się odnaleźć odłamanego fragmentu. Badanie wykazuje, że ząb jest żywy, reaguje prawidłowo. Jedynkę odbudowujemy z pomocą wysokiej jakości materiału kompozytowego Enamel. Pod względem optycznym i estetycznym jest to jeden z najlepszych materiałów na rynku. Dzięki swoim właściwościom pozwala uzyskać wysoce estetyczne, naturalne wypełnienie bez widocznej granicy przejścia. Pacjent po określonym czasie zgłasza się na badanie kontrolne, które przebiega pomyślnie.

 
Pamiętajmy, że w sytuacji tego typu urazów u dziecka (wybity, złamany lub pęknięty ząb) duże znaczenie ma czas. Jeśli ząb jest wybity, należy go odpowiednio zabezpieczyć (w soli fizjologicznej) i jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Jeśli zabieg reimplementacji (powtórnego umieszczenia w zębodole) zostanie przeprowadzony w  ciągu dwóch godzin, istnieje duża szansa, że zostanie uratowany. W przypadku złamanego lub pękniętego zęba należy postąpić podobnie.
 

Testowanie nowego uśmiechu. Mock-up.

Pacjent zgłasza się do gabinetu z jasno określoną potrzebą. Zależy mu na całościowej poprawie wyglądu zębów. Wszystkie niezbędne badania, zanim zajmiemy się estetyczna stroną uśmiechu, wykazują nie tylko duże starcie zębów, ale też zaburzenia zwarcia, ubytki, potrzebę leczenia kanałowego oraz leczenie przyzębia. Rozpoczynając przygotowania do zabiegów, mamy też spore zadanie – Pacjent mieszka za granicą i obawia się o swój wygląd w trakcie poszczególnych etapów leczenia.

Leczenie przebiega etapowo i dość sprawnie, co wymaga nie lada dyscypliny ze strony Pacjenta. W trakcie trwania zabiegów technik, na podstawie badań i wytycznych lekarza, przygotowuje najpierw symulację nowego uśmiechu tzw. vax-up (nawoskowanie modeli), a później po akceptacji Pacjenta - mock-up – zakładane do ust rozwiązanie tymczasowe. Pacjent może przebywać w nim jakiś czas, i przede wszystkim je testować - czy jest wygodne, czy może dogodnie mówić w nim  i jeść. To też ułatwienie dla lekarza, który może wprowadzić wszystkie niezbędne poprawki Pacjenta przy ostatecznej pracy.

Duży ubytek próchnicowy w jedynce: odbudowa materiałem Enamel

Pacjent zgłasza się do gabinetu z dużym ubytkiem próchnicowym  w górnej jedynce. Po niezbędnym badaniu sugerujemy korektę estetyczną całego uśmiechu, ale Pacjent na tym etapie chcę wyleczyć tylko jedynkę. Zależy mu szczególnie, by ząb wyglądał jak najbardziej naturalnie. Martwi się też, czy nie będzie różnicy między własnym zębem a odbudowanym fragmentem.

Dzięki anatomicznej technice odbudowy materiałem kompozytowym Enamel ząb powraca do swojego naturalnego wyglądu, a różnica jest niezauważalna.

Systematyczność w wizytach i leczeniu. Efekt, na który warto było poczekać.

Pacjent pojawił się w naszym gabinecie kilka lat temu z dużym bólem. Pierwsze badanie oraz zdjęcia rtg wykazały konieczność przeprowadzenia leczenia kanalowego. Zrobiliśmy to w pierwszej kolejności, by pacjent jak najszybciej odczuł ulgę. Duże zaniedbania na przestrzeni lat wymagały decyzji i podjęcia konkretnych działań związanych z  leczeniem - liczne braki zębowe, pozostawione korzenie, a także zęby do leczenia kanałowego. Pacjent ostatecznie zdecydował się na długoterminowe, kompleksowe leczenie, zostawiając na koniec pracę związaną z estetyką uśmiechu.

Rozpoczęliśmy. Tam. gdzie było to możliwe, przeprowadziliśmy leczenie kanałowe, zostały również usunięte wszystkie pozostawione korzenie. Pacjent od kilku lat borykał się również z nieestetycznym przodem. W wyniku wypadku jedynka została przesunięta, a dwójka była martwa, miała wyraźnie ciemniejszy kolor niż reszta zębów. Ostatecznie wykonaliśmy dla Pacjenta korony cyrkonowe, częściowo pojedyncze, częściowo na mostach. Zęby w odcinku dolnym wyleczyliśmy, uzupełniając estetycznym kompozytem. Zaproponowaliśmy również plastykę dziąseł oraz wyrównanie linii uśmiechu (nierówna linia dziąseł przy górnych jedynkach), jednak pacjent się nie zdecydował, estycznienie ta asymetria w ogóle mu nie przeszkadza.

Dziękujemy naszemu pacjentowi za mądrą cierpliwość. Z efektów leczenia, a także estetycznego, ładnego uśmiechu cieszymy się wspólnie z nim!

 

Estetyka uśmiechu. Odbudowa startych zębów

Pacjent zgłosił się do gabinetu z powodu wyraźnie startych zębów. Z pomocą materiału kompozytowego Enamel odbudowaliśmy starte brzegi sieczne zębów, uzyskując estetyczny efekt odświeżonego uśmiechu.

Fizjologiczne ścieranie zębów jest czymś naturalnym. Dotyczy każdego z nas. Niepokoić powinno namierne ścieranie zębow. Przyczyny mogą byc bardzo różne, m.in.: zaciskanie i zgrzytanie zębów (coraz częściej występujące  w wyniku stresu), nieprawidłowe ustawienie zębów w jamie ustnej, żucie pokarmów, kwasy w jamie ustnej.

Jednolity estetyczny uśmiech. Odbudowa jedynki materiałem Enamel

Pacjentka zgłasza się do gabinetu z nieszczelnym, niestetycznym wypełnieniem w prawej górnej jedynce. Jest niezadowolona z wyglądu swoich zębów, ale przede wszystkim z koloru jedynki, wyraźnie ciemniejszej od pozostałych zębów. Różnicę podkreśla jeszcze korona na dwójce. Całość tworzy nieestetyczny efekt różnokolorowych zębów.

Przed nami wyzwanie: zniwelować różnicę w kolorze. Z pomocą materiału kompozytowego Enamel udaje nam się wypracować ładną naturalną jedynkę, uzyskując efekt estetyczny - jednolity uśmiech. Pacjentka jest bardzo zadowolona z rezultatów leczenia.

 

Zupełnie nowy uśmiech. Korony pełnoceramiczne

Pacjentka zgłasza się do gabinetu z jasno określoną potrzebą. Zależy jej na widocznej poprawie estetyki uśmiechu. Po konsultacjach oraz badaniu decyduje się na korony pełnoceramiczne.

Korony pełnoceramiczne to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy zęby sa mocno zniszczone lub były leczone kanałowo, mają dużo wypełnień lub są przebarwione. W odcinku przednim pozwalają uzyskać bardzo ładny efekt estetyczny, ponieważ są najbardziej zbliżone do naturalnych zębów.

Nasza Pacjentka jest bardzo zadowolona z efektów. Nowy uśmiech zupełnie odmienił jej wygląd.

Zalety protezy natychmiastowej

Pacjent zgłosił się do gabinetu w celu wymiany protezy górnej. Bardzo zniszczone zęby przednie wymagały usunięcia. Pacjent nie mógł pozwolić sobie na funkcjonowanie bez zębów, dlatego zdecydowaliśmy się na wykonanie protezy natychmiastowej.

Proteza natychmiastowa jest wykonywana przed ekstrakcją i oddawana pacjentowi w dniu usunięcia zębów. Pozwala uniknąć dyskomfortu funkcjonowania bez zębów; zapewnia dobre gojenie się dziąseł (działa jak opatrunek) oraz pozwala na kształtowanie dziąsła i kości.

Zalety protezy natychmiastowej - kontrola dziąseł

Pacjent użytujący protezę natychmiastową zgłosił się na kontrolę dziąseł. Badanie wykazało bardzo dobre gojenie. Dziąsło jest jasnoróżowe, zniknęły zasinienia i zaczerwienienia, co wskazuje na jego dobrą kondycję.

Przymiarka koloru

Przymiarka koloru to ważny, końcowy moment leczenia stomatologicznego. Decyzja o kolorze zależy w dużej mierze od estetycznego wyczucia lekarza, ale również od warunków, które muszą być spełnione podczas przymiarki.

Aby kolor był odpowiednio dobrany, lekarz dentysta powinien zadbać, by procedurę przeprowadzić zaraz po tym, jak pacjent usiądzie na fotelu - jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów. Zęby nie mogą być nadmiernie wysuszone lub przetrawione, bo mają wtedy inną barwę i może się zdarzyć (gdy wrócą do naturalnej), że kolor będzie źle dobrany.

Nakłady kompozytowe

Pacjentka po powtórnym leczeniu kanałowym zgłasza sie do naszego gabinetu w celu odbudowy dwóch zębów. Zęby są mocno zniszczone, dlatego jako rozwiązanie lekarz wybiera nakłady kompozytowe, które pozwolą odbudować powierzchnie styczne i prawidłowe kontakty zwarciowe.

Nakład, często nazywany onlay lub overlay, jest rodzajem protezy stałej, która służy do odbudowy zębów bocznych. Jest to coś pośredniego pomiędzy bardzo dużym wypełnieniem i koroną protetyczną. Nakład wygląda trochę jak puzzel 3D, który wpasowuje się w miejsce utraconych tkanek zęba. Kiedy go stosujemy? Kiedy Pacjent ma mały ubytek, czyli utrata tkanek nie przekracza 50%, to wystarczy wykonać standardowe wypełnienie. Jeżeli utrata tkanek przekracza 50%, a także są zniszczone punkty styczne i struktura guzków zęba to jest to podstawowe wskazanie do wykonania nakładu.

 

Rozwiązanie długoterminowe. Proteza szkieletowa na koronach teleskopowych

Pacjentka zgłasza się do gabinetu z prośbą o rozwiązanie problemu dolnych zębów. Zależy jej, by było ono długoterminowe, wygodne i trwałe. Do tej pory nosiła protezę szkieletową. W wyniku utraty zęba proteza straciła potrzebne podparcie. Należało znaleźć inne rozwiązanie. Zaproponowaliśmy pacjentce protezę szkieletową na koronach teleskopowych. W sytuacji gdyby jeden z dolnych zębów wymagał usunięcia proteza nadal może funkcjonować, nie trzeba jej wymieniać na nową. Pacjentka jest zadowolona - proteza spełnia jej oczekiwania zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym.