ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: pn - czw: 9.00 - 20.00, pt: 9.00-14.00    | facebook blog
32/ 376 91 60    517 607 095
Telefon
Zadzwoń do nas!
Lokalizacja
Pokaż trasę dojazdu

Przypadki

Jak ważna jest odbudowa protetyczna po leczeniu kanałowym? 

Pacjent zgłosił się do gabinetu z bólem zęba. Według relacji ząb leczony był kanałowo w innym gabinecie rok wcześniej. Pacjent trafił do dr Pakosz z polecenia, a ze względu na zmianę miejsca zamieszkania nie skonsultował swojego stanu z lekarzem, który przeprowadzał leczenie kanałowe.

W badaniu wewnatrzustnym przeprowadzonym standardowo (lusterko i zgłębnik) zobrazowanym dodatkowo dla pacjenta obrazem z kamery wewnątrzustnej widoczna jest wyraźna szczelina pęknięcia w obrębie guzka podniebiennego. Pani doktor badanie uzupełniła tomografią komputerową. Obraz CBCT zęba potwierdził  rozpoznanie, pokazując jak głęboko sięga szczelina złamania. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że nie wszystkie projekcje radiologiczne pokazują faktyczną sytuację zęba. W tym przypadku, w standardowym rzucie - brak widocznych zmian. Dlatego często tomografia komputerowa 3D pozwala nam realnie ocenić problem, a także zaplanować odpowiednie leczenie.

Na podstawie badania dr Pakosz - leczenie kanałowe w poprzednim gabinecie przeprowadzono prawidłowo. Niestety odbudowa zęba nie została wykonana w zalecany sposób. Nie wykonano odbudowy protetycznej zęba, nie zacementowano również wkładów w kanałach. Ich działanie protekcyjne jest mocno dyskutowane. W sytuacji jednak, gdy mamy rozległą, długa komorę zęba i szerokie wejście do niej, z pewnością może być to czynnik chroniący przed głębokim, poddziąsłowym złamaniem. Trzeba pamiętać, że to przedtrzonowce są najczęściej łamiącymi się zębami po leczeniu kanałowym. Sytuację u pacjenta komplikuje brak zęba 15 oraz mocny poziomy wzorzec żucia.

Estetyka uśmiechu. Licówki

Główny problem, z którym przyszła do nas Pacjentka dotyczył estetyki uśmiechu - przede wszystkim bardzo niekorzystny kolor zębów oraz wyraźnie widoczne pęknięcia szkliwa, które pojawiały się wraz z upływem lat. Pacjentka chciała również zrezygnować z protezy szkieletowej w obrębie zębów szczęki.

Większość zębów  nie wymagała leczenia przygotowawczego. Zęby w szczęce nie miały wypełnień były zadbane i czyste (Pacjentka od lat cyklicznie pojawia się na wizytach higienizacyjnych). Co ważne, przyzębie również było zdrowe, na co na pewno wpływ miały systematyczne higienizacje oraz wizyty kontrolne. 

Wykonaliśmy analizę zgryzu, ustalając pożądaną wysokość zwarcia, a następnie przedstawiliśmy Pacjentce możliwe rozwiązania lecznicze. Docelowo plan leczenia dotyczył wszystkim zębów. W pierwszym etapie zajęliśmy się jednak zębami w obrębie szczęki. W odcinkach bocznych, ze względu na pojedyncze braki zębowe (Pacjentka nie zdecydowała się na leczenie implantologiczne), wykonaliśmy mosty na podbudowie z tlenku cyrkonu, a w odcinku przednim - koronę (ząb 22) oraz licówki ceramiczne (w odcinku 12 21).

Uzyskaliśmy zdecydowaną poprawę estetyki uśmiechu - nie tylko jaśniejsze, estetyczne zęby w odcinku przednim, ale również zdecydowanie ładniejszą linię ułożenia warg. Taki rezultat udało nam się uzyskać dzięki pracy protetycznej - podniesieniu wysokości zwarcia a także licówkom, które tak zostały przygotowane, że wypchnęły  delikatnie siekacze do przodu, niwelując efekt zapadniętych ust. Pacjentka jest bardzo zadowolona z efektu, my również. Oczekujemy na drugi etap, który będzie obejmował leczenie zębów w odcinku dolnym (w żuchwie).

Estetyka uśmiechu. Etapy leczenia

Na zdjęciu nie zawsze widać wszystko. Dla pacjenta często (co zrozumiałe) liczy się ostateczny efekt estetyczny, ale zanim do niego dojdzie, tu w gabinecie wiele się musi wydarzyć. Nasz pacjent jest w trakcie kompleksowego leczenia stomatologicznego. Zależy mu na estetycznym ładnym uśmiechu. Na zdjęciu przedstawiamy efekt końcowy pracy w żuchwie. Ładne, równe białe zęby. 

Zanim jednak uzyskaliśmy ten efekt, należało usunąć etapami starą pracę protetyczną, przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe dwóch zębów, usunąć jeden zbyt zniszczony ząb, a także przeleczyć przyzębie, w wyniku dużych złogów nad- i poddziąsłowych. Pacjent przez 3 miesiące użytkował wykonaną w pracowni protetycznej pracę tymczasową, która pozwoliła przyzwyczaić mu się do nowych warunków. Po wygojeniu tkanek i po ustabilizowaniu wysokości zwarcia praca tymczasowa została zamieniona na tę - ostateczną. 

Ładny efekt estetyczny. I bardzo dużo rzetelnej, uważniej pracy przed.

 

Ekstrakcja zęba przy wsparciu osocza bogatopłytkowego (frakcja L-PRF). Kontrola.

Nasz wieloletni Pacjent zgłosił się do gabinetu ze złamanym zębem (14). Wnikliwe badanie diagnostyczne wykazało, że nie tylko korona została odłamana, ale doszło również do pęknięcia korzenia. Niestety w takim przypadku wskazaniem jest usunięcie zęba.

Zabieg ekstrakcji wsparliśmy wypełnieniem zębodołu osoczem bogatopłytkowym. Wykorzystanie osocza (wyodrębnionej specjalnej frakcji L-PRF z krwi własnej pacjenta) wspiera poprawne gojenie rany oraz przyśpiesza regenerację tkanek. Osocze stanowi naturalny opatrunek, pozwala również na uniknięcie tzw. suchego zębodołu.

Pacjent zgłosił się po roku, zgodnie z planem uzupełnienia brakującego zęba. W badaniu radiologicznym widzimy dobrze wygojony wyrostek zębodołowy, gotowy do przyjęcia implantu. Wykorzystanie osocza podczas ekstrakcji z pewnością przyczyniło się do dobrego przygotowania miejsca pod implantację.

Estetyka uśmiechu. Zamykanie diastemy

Pacjentka zgłosiła się do gabinetu, chcąc poprawić estetykę uśmiechu. Zależało jej przede wszystkim, by pozbyć się nieestetycznej diastemy. Wyraźnie starte zęby w odcinku przednim uwypuklały jeszcze problem estetyczny. Idealną symetrię zębów uzyskaliśmy za pomocą modelu w pracowni protetycznej. Technik wykonał model woskowy nowych zębów i za pomocą indeksu silikonowego zostały one przeniesione i odbudowane materiałem kompozytowym. Leczenie przeprowadziliśmy na dwóch wizytach.

Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim całkowity brak preparacji zębów. Ponieważ Pacjentka miała już wykonywane prace w odcinkach bocznych, zależało jej, by zęby przednie zostały w stanie nienaruszonym. Atutem jest też możliwość korekty, a także, że to rozwiązanie jest w pełni odwracalne, w sytuacji gdyby w przyszłości Pacjentka zdecydowała się np. na licówki.

Trzeba pamiętać, że materiały kompozytowe, mimo trwałości i estetyki, nigdy nie będą tak wytrzymałe jak porcelana. Odbudowa ta wymaga cyklicznego polerowania, a także w przypadku nieodpowiedniej diety może się przebarwiać. Wizyty kontrolne to klucz, by ładny uśmiech zachować jak najdłużej.

Leczenie kanałowe

To, co będzie stanowić o rezultacie leczenia endodontycznego to w pierwszej kolejności dokładne udrożnienie, wypłukanie i wypełnienie kanałów.

Pacjent zgłosił się do gabinetu z dużymi dolegliowściami bólowymi. Badanie wykazało konieczność leczenia kanałowego. Zdjęcie rtg (fot. po lewej stronie) pokazuje zmianę okołowierzchołkową, wywołaną stanem zapalnym wewnątrz zęba. Już na pierwszej wizycie udało się udrożnić kanały oraz je wypełnić. Na kolejnej - odbudowano ząb za pomoca nakładu. Zdjęcie kontrolne, wykonane kilka miesięcy po leczeniu (fot. po prawej stronie) pokazuje, że zmiana goi się poprawnie, a Pacjent nie zgłasza żadnych dolegliwości bólowych.

Trzeba pamiętać, że obok dobrze przeprowadzonych zabiegów endo, klucz stanowi szczelna odbudowa - w przypadku zębów leczonych kanałowo najczęściej korona protetyczna lub nakład.

 

Leczenie periodontologiczne z udziałem A-PRF

Jak ważny jest stały nadzór stomatologiczny, zwłaszcza u osób mających problemy periodontologiczne, pokazuje przykład naszej Pacjentki. 

Pacjentka użytkowała most porcelanowy na podbudowie ze złota. Tę pracę wykonaliśmy kilkanaście lat temu. Podczas jednej z systematycznych kontroli, na które zgłasza się Pacjentka, zakwalifikowano obszar zębów 13-12 do zabiegu chirurgicznego z udziałem fibryny bogatoplytkowej A-PRF.

Przez 2 miesiące Pacjentka użytkowała mosty tymczasowe; następnie wykonano nową pracę, również na podbudowie ze złota. Trzeba podkreślić, że złoto jest doskonale tolerowanym materiałem przez tkanki przyzębia.

Ostatnia kontrola nowej pracy pokazała wysoką skuteczność leczenia periodontologicznego. Przyzębie Pacjentki jest obecnie w bardzo dobrej kondycji. Leczenie poprawiło też estetykę uśmiechu - dziąsła ładnie wypełniły rzucające się w oczy czarne trójkąty.

 

Korekta uśmiechu. Korony porcelanowe

Pacjent decyduje się na wymianę koron w odcinku przednim ze względów estetycznych. Badanie wykazuje, ze korony są również nieszczelne. W takiej sytuacji wymiana uzupełnień protetycznych staje się już nie tylko kwestią estetyczną, ale również zdrowotną.

Leczenie protetyczne poprzedzamy pełną higienizacją w gabinecie, która pozwala nie tylko usunąć osady i kamień, ale również odświeżyć uśmiech i wyraźnie go rozjaśnić. Zabieg higienizacji ma również znaczenie przy doborze koloru nowych uzupełnień protetycznych. Dokładnie oczyszczone zęby pozwalają często na jaśniejszy kolor koron. Efekt naszej pracy - zastosowaliśmy korony porcelanowe - jest naturalny i bardzo estetyczny. Nasz Pacjent jest bardzo zadowolony z wyglądu swojego uśmiechu.

 

Estetyka uśmiechu. Naturalnie

Pacjent chce poprawić estetykę uśmiechu tylko zębów przednich, bez zmiany koloru i kształtu siekaczy bocznych. Zależy mu, by poprawione jedynki były jak najbardziej naturalne, tj. zbliżone kolorem do pozostałych zębów.

Estetykę uśmiechu poprzedzamy leczeniem kanałowym przebarwionej jedynki, a także frenuloplastyką (zabieg plastyki wędzidełka) - aby prawidłowo odbudować siekacze centralne i zamknąć diastemę. Leczenie estetyczne przygotowujemy w oparciu o wax up (diagnostyczny model woskowy), następnie w gabinecie wykonujemy mock up (uzupełnienie tymczasowe), który oprócz estetyki sprawdza  funkcjonalność nowego uśmiechu. Na podstawie zaakceptowanej próby przygotowujemy pracę ostateczną - korony porcelanowe na podbudowie tlenku cyrkonu.

Pacjent jest przykładem, że w niektórych wypadkach korekta uśmiechu obejmująca tylko zęby przednie, może przynieść naturalny, estetyczny efekt.

Leczenie kanałowe oraz odbudowa: endokorona protetyczna

Dziesięcioletni Pacjent wraz z rodzicami zgłosił się do gabinetu z bólem. Badanie kliniczne wykazuje duży ubytek zęba (rtg tylko to potwierdza), próchnicowo zniszczone są dwa guzki podniebienne - zachowana tylko jedna zdrowa ściana zęba. Ubytek jest na tyle głęboki, że konieczne jest leczenie kanałowe. Podczas kompleksowego planowania leczenia, w tym ostatecznej odbudowy zęba, lekarz bierze pod uwagę (co ważne) niezwykle aktywny tryb życia pacjenta. Chłopiec na co dzień trenuje ju jitsu. Do odbudowy zęba nasz stomatolog wykorzystuje endokoronę kompozytową – rozwiązanie pośrednie między koroną protetyczną, a dużym wypełnieniem. Uzupełnienie endokoroną kompozytową odbudowuje wszystkie utracone tkanki zęba z maksymalnym zachowaniem zdrowych tkanek własnych. Odbudowa jest nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. W przypadku Pacjenta na co dzień narażonego na urazy związane z uprawianiem sportu takie rozwiązanie pozwala na łatwiejszą szybką naprawę.

Po roku Pacjent przechodzi w naszym gabinecie niezbędną wizytę kontrolną zęba. Przeprowadzone badanie, w tym zdjęcia rtg wskazują na poprawne wyniki.

Higienizacja w gabinecie: jaśniejszy, wyraźnie odświeżony uśmiech

Pacjentka zgłasza się do naszego gabinetu na profesjonalną higienizację zębów. Duże ilości kawy i herbaty wypijane na co dzień powodują, że na zębach zbiera się osad, którego pacjentka nie jest już w stanie samodzielnie usunąć przy codziennym szczotkowaniu. Problem stanowią też niedoczyszczone górne ósemki; ich ułożenie powoduje utrudniony dostęp, stąd na zębach jest sporo osadu. Zabieg zaczynamy od skalingu, czyli usunięcia tzw. kamienia ultradźwiękami. Kolejny krok to piaskowanie, które pozwala pozbyć się przebarwień  z kawy i herbaty.

Po zabiegu higienizacyjnym zęby są czystsze, a uśmiech Pacjentki wyraźnie jaśniejszy. Na koniec przeprowadzamy profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej, tak, by efekt zabiegu mógł utrzymac się jak najdłużej.

 

Złamana jedynka: odbudowa materiałem Enamel

Rodzice zgłaszają się do gabinetu z dziewięcioletnim synem z powodu urazu zęba. W trakcie zabawy dochodzi do upadku, chłopiec traci część górnej jedynki; nie udaje się odnaleźć odłamanego fragmentu. Badanie wykazuje, że ząb jest żywy, reaguje prawidłowo. Jedynkę odbudowujemy z pomocą wysokiej jakości materiału kompozytowego Enamel. Pod względem optycznym i estetycznym jest to jeden z najlepszych materiałów na rynku. Dzięki swoim właściwościom pozwala uzyskać wysoce estetyczne, naturalne wypełnienie bez widocznej granicy przejścia. Pacjent po określonym czasie zgłasza się na badanie kontrolne, które przebiega pomyślnie.

 
Pamiętajmy, że w sytuacji tego typu urazów u dziecka (wybity, złamany lub pęknięty ząb) duże znaczenie ma czas. Jeśli ząb jest wybity, należy go odpowiednio zabezpieczyć (w soli fizjologicznej) i jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Jeśli zabieg reimplementacji (powtórnego umieszczenia w zębodole) zostanie przeprowadzony w  ciągu dwóch godzin, istnieje duża szansa, że zostanie uratowany. W przypadku złamanego lub pękniętego zęba należy postąpić podobnie.
 

Plan długoterminowy z pięknym efektem

Pacjent przez wiele lat był czynnym sportowcem. Rodzaj dyscypliny, którą uprawiał, narażał go na ciągłe urazy. Jego zęby, wielokrotnie odbudowywane materiałami kompozytowymi, wymagały kompleksowej korekty estetycznej.

Leczenie rozłożyliśmy na kilka etapów. Zanim zajęliśmy się estetyką zębów przednich (na której bardzo Pacjentowi zależało), odbudowaliśmy najpierw zęby boczne w obrębie szczęki, następnie w obrębie żuchwy, (zęby boczne stanowią podstawę stabilnego podparcia, prawidłowego żucia i gryzienia). Gdy zgryz był już stabilny, poprawiliśmy estetykę zębów przednich, wykonując (od trójki do trójki) korony pełnoceramiczne. Dzięki tak poprowadzonym zabiegom udało się nam w pełni wyleczyć uśmiech Pacjenta i uzyskać piękny efekt estetyczny.

Pamiętajmy. Zęby boczne (nawet jeśli niewidoczne) w estetyce uśmiechu są tak samo ważne jak zęby przednie. Stanowią podparcie dla policzków, modelują ich kształt, wpływając tym samym na wygląd całej twarzy. Nieleczone mają też wpływ na funkcje i wygląd zębów przednich.
 

Testowanie nowego uśmiechu. Mock-up.

Pacjent zgłasza się do gabinetu z jasno określoną potrzebą. Zależy mu na całościowej poprawie wyglądu zębów. Wszystkie niezbędne badania, zanim zajmiemy się estetyczna stroną uśmiechu, wykazują nie tylko duże starcie zębów, ale też zaburzenia zwarcia, ubytki, potrzebę leczenia kanałowego oraz leczenie przyzębia. Rozpoczynając przygotowania do zabiegów, mamy też spore zadanie – Pacjent mieszka za granicą i obawia się o swój wygląd w trakcie poszczególnych etapów leczenia.

Leczenie przebiega etapowo i dość sprawnie, co wymaga nie lada dyscypliny ze strony Pacjenta. W trakcie trwania zabiegów technik, na podstawie badań i wytycznych lekarza, przygotowuje najpierw symulację nowego uśmiechu tzw. vax-up (nawoskowanie modeli), a później po akceptacji Pacjenta - mock-up – zakładane do ust rozwiązanie tymczasowe. Pacjent może przebywać w nim jakiś czas, i przede wszystkim je testować - czy jest wygodne, czy może dogodnie mówić w nim  i jeść. To też ułatwienie dla lekarza, który może wprowadzić wszystkie niezbędne poprawki Pacjenta przy ostatecznej pracy.

Duży ubytek próchnicowy w jedynce: odbudowa materiałem Enamel

Pacjent zgłasza się do gabinetu z dużym ubytkiem próchnicowym  w górnej jedynce. Po niezbędnym badaniu sugerujemy korektę estetyczną całego uśmiechu, ale Pacjent na tym etapie chcę wyleczyć tylko jedynkę. Zależy mu szczególnie, by ząb wyglądał jak najbardziej naturalnie. Martwi się też, czy nie będzie różnicy między własnym zębem a odbudowanym fragmentem.

Dzięki anatomicznej technice odbudowy materiałem kompozytowym Enamel ząb powraca do swojego naturalnego wyglądu, a różnica jest niezauważalna.

Systematyczność w wizytach i leczeniu. Efekt, na który warto było poczekać.

Pacjent pojawił się w naszym gabinecie kilka lat temu z dużym bólem. Pierwsze badanie oraz zdjęcia rtg wykazały konieczność przeprowadzenia leczenia kanalowego. Zrobiliśmy to w pierwszej kolejności, by pacjent jak najszybciej odczuł ulgę. Duże zaniedbania na przestrzeni lat wymagały decyzji i podjęcia konkretnych działań związanych z  leczeniem - liczne braki zębowe, pozostawione korzenie, a także zęby do leczenia kanałowego. Pacjent ostatecznie zdecydował się na długoterminowe, kompleksowe leczenie, zostawiając na koniec pracę związaną z estetyką uśmiechu.

Rozpoczęliśmy. Tam. gdzie było to możliwe, przeprowadziliśmy leczenie kanałowe, zostały również usunięte wszystkie pozostawione korzenie. Pacjent od kilku lat borykał się również z nieestetycznym przodem. W wyniku wypadku jedynka została przesunięta, a dwójka była martwa, miała wyraźnie ciemniejszy kolor niż reszta zębów. Ostatecznie wykonaliśmy dla Pacjenta korony cyrkonowe, częściowo pojedyncze, częściowo na mostach. Zęby w odcinku dolnym wyleczyliśmy, uzupełniając estetycznym kompozytem. Zaproponowaliśmy również plastykę dziąseł oraz wyrównanie linii uśmiechu (nierówna linia dziąseł przy górnych jedynkach), jednak pacjent się nie zdecydował, estycznienie ta asymetria w ogóle mu nie przeszkadza.

Dziękujemy naszemu pacjentowi za mądrą cierpliwość. Z efektów leczenia, a także estetycznego, ładnego uśmiechu cieszymy się wspólnie z nim!

 

Estetyka uśmiechu. Odbudowa startych zębów

Pacjent zgłosił się do gabinetu z powodu wyraźnie startych zębów. Z pomocą materiału kompozytowego Enamel odbudowaliśmy starte brzegi sieczne zębów, uzyskując estetyczny efekt odświeżonego uśmiechu.

Fizjologiczne ścieranie zębów jest czymś naturalnym. Dotyczy każdego z nas. Niepokoić powinno namierne ścieranie zębow. Przyczyny mogą byc bardzo różne, m.in.: zaciskanie i zgrzytanie zębów (coraz częściej występujące  w wyniku stresu), nieprawidłowe ustawienie zębów w jamie ustnej, żucie pokarmów, kwasy w jamie ustnej.

Jednolity estetyczny uśmiech. Odbudowa jedynki materiałem Enamel

Pacjentka zgłasza się do gabinetu z nieszczelnym, niestetycznym wypełnieniem w prawej górnej jedynce. Jest niezadowolona z wyglądu swoich zębów, ale przede wszystkim z koloru jedynki, wyraźnie ciemniejszej od pozostałych zębów. Różnicę podkreśla jeszcze korona na dwójce. Całość tworzy nieestetyczny efekt różnokolorowych zębów.

Przed nami wyzwanie: zniwelować różnicę w kolorze. Z pomocą materiału kompozytowego Enamel udaje nam się wypracować ładną naturalną jedynkę, uzyskując efekt estetyczny - jednolity uśmiech. Pacjentka jest bardzo zadowolona z rezultatów leczenia.

 

Zupełnie nowy uśmiech. Korony pełnoceramiczne

Pacjentka zgłasza się do gabinetu z jasno określoną potrzebą. Zależy jej na widocznej poprawie estetyki uśmiechu. Po konsultacjach oraz badaniu decyduje się na korony pełnoceramiczne.

Korony pełnoceramiczne to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy zęby sa mocno zniszczone lub były leczone kanałowo, mają dużo wypełnień lub są przebarwione. W odcinku przednim pozwalają uzyskać bardzo ładny efekt estetyczny, ponieważ są najbardziej zbliżone do naturalnych zębów.

Nasza Pacjentka jest bardzo zadowolona z efektów. Nowy uśmiech zupełnie odmienił jej wygląd.

Dobór koloru

Dobór koloru to ważny, końcowy moment leczenia stomatologicznego. Decyzja o kolorze zależy w dużej mierze od estetycznego wyczucia lekarza, ale również od warunków, które muszą być spełnione podczas przymiarki.

Aby kolor był odpowiednio dobrany, lekarz dentysta powinien zadbać, by procedurę przeprowadzić zaraz po tym, jak pacjent usiądzie na fotelu - jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów. Zęby nie mogą być nadmiernie wysuszone lub przetrawione, bo mają wtedy inną barwę i może się zdarzyć (gdy wrócą do naturalnej), że kolor będzie źle dobrany.

Nakłady kompozytowe

Pacjentka po powtórnym leczeniu kanałowym zgłasza sie do naszego gabinetu w celu odbudowy dwóch zębów. Zęby są mocno zniszczone, dlatego jako rozwiązanie lekarz wybiera nakłady kompozytowe, które pozwolą odbudować powierzchnie styczne i prawidłowe kontakty zwarciowe.

Nakład, często nazywany onlay lub overlay, jest rodzajem protezy stałej, która służy do odbudowy zębów bocznych. Jest to coś pośredniego pomiędzy bardzo dużym wypełnieniem i koroną protetyczną. Nakład wygląda trochę jak puzzel 3D, który wpasowuje się w miejsce utraconych tkanek zęba. Kiedy go stosujemy? Kiedy Pacjent ma mały ubytek, czyli utrata tkanek nie przekracza 50%, to wystarczy wykonać standardowe wypełnienie. Jeżeli utrata tkanek przekracza 50%, a także są zniszczone punkty styczne i struktura guzków zęba to jest to podstawowe wskazanie do wykonania nakładu.

 

Higienizacja w gabinecie. Odświeżony uśmiech i cykliczna kontrola

Codzienna higieny jamy ustnej nie zawsze wystarczy, by na zębach nie odkładała się płytka, a z czasem również kamień. Trzeba też powiedzieć, że u niektórych Pacjentów ta tendencja do pojawiania się kamienia z różnych powodów jest większa. W takiej sytuacji tym bardziej należy pamiętać o cyklicznej profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym.

Nasz Pacjent, który sam mówi, że uwielbia kawę i herbatę, systematycznie zgłasza się na oczyszczanie zębów. Dzięki temu jego uśmiech jest nie tylko odświeżony i wyraźnie jaśniejszy. Wizyta higienizacyjna pozwala również za każdym razem skontrolować lekarzowi stan zdrowia dziąseł i zębów.

Zalety protezy natychmiastowej

Pacjent zgłosił się do gabinetu w celu wymiany protezy górnej. Bardzo zniszczone zęby przednie wymagały usunięcia. Pacjent nie mógł pozwolić sobie na funkcjonowanie bez zębów, dlatego zdecydowaliśmy się na wykonanie protezy natychmiastowej.

Proteza natychmiastowa jest wykonywana przed ekstrakcją i oddawana pacjentowi w dniu usunięcia zębów. Pozwala uniknąć dyskomfortu funkcjonowania bez zębów; zapewnia dobre gojenie się dziąseł (działa jak opatrunek) oraz pozwala na kształtowanie dziąsła i kości.

Zalety protezy natychmiastowej - kontrola dziąseł

Pacjent użytujący protezę natychmiastową zgłosił się na kontrolę dziąseł. Badanie wykazało bardzo dobre gojenie. Dziąsło jest jasnoróżowe, zniknęły zasinienia i zaczerwienienia, co wskazuje na jego dobrą kondycję.

Rozwiązanie długoterminowe. Proteza szkieletowa na koronach teleskopowych

Pacjentka zgłasza się do gabinetu z prośbą o rozwiązanie problemu dolnych zębów. Zależy jej, by było ono długoterminowe, wygodne i trwałe. Do tej pory nosiła protezę szkieletową. W wyniku utraty zęba proteza straciła potrzebne podparcie. Należało znaleźć inne rozwiązanie. Zaproponowaliśmy pacjentce protezę szkieletową na koronach teleskopowych. W sytuacji gdyby jeden z dolnych zębów wymagał usunięcia proteza nadal może funkcjonować, nie trzeba jej wymieniać na nową. Pacjentka jest zadowolona - proteza spełnia jej oczekiwania zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym.

Nie bagatelizuj próchnicy

Pacjent pojawił się w gabinecie z bólem - badanie wykazało widoczną próchnicą na powierzchni żującej zęba. Po otwarciu ubytku okazało się, że proces próchnicowy dotknął powierzchni stycznej nie tylko tego zęba, ale również zęba sąsiadującego.
To częsty przypadek - pamiętajmy, że próchnica to choroba infekcyjna. Rozprzestrzenia się systematycznie, początkowo jej ogniska znajdują się w bruzdach zęba, z czasem przenosząc się na powierzchnie styczne (gdzie najczęściej zalegają resztki pożywienia, powodując infekcję bakteryjną). Pamiętajmy, że aby zapobiec rozwojowi bakterii na powierzchniach stycznych należy szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie oraz używać nici dentystycznych, najlepiej wieczorem.
 
Badanie wykazało, że próchnica nie zaatakowała miazgi zęba, nie ma więc konieczności leczenia kanałowego. Pacjent zostaje skierowanu do leczenia zachowawczego. Podczas zabiegu wykorzystano wypełnienie kompozytowe.

Zupełnie nowy uśmiech wsparty... samodyscypliną

Pacjent zagraniczny to zawsze jest wyzwanie, zwłaszcza gdy jego czas jest ograniczony, a potrzeby pilne.

Główny problem stanowią wyraźnie starte górne zęby. Choć dolne są w dużo lepszym stanie - pracy wymagają przede wszystkim braki skrzydłowe (zęby boczne). Długa przerwa w wizytach u dentysty wymaga również leczenia w zakresie stomatologii zachowawczej, endodoncji oraz periodontologii.

Po wyleczeniu zębów, a także wyraźnej poprawie stanu dziąseł (dzięki zabiegom periodontologicznym, a także niebywałej samodyscyplinie Pacjenta) przechodzimy do pierwszego etapu leczenia protetycznego - uzupełnień tymczasowych w obrębie szczęki. Takie rozwiązanie pozwala zaadaptować się Pacjentowi do podwyższonej korekty zwarcia, sprawdzić czy jest wygodne i funkcjonalne. Po kilku miesiącach adaptacji możemy wykonać uzupełnienia ostateczne - korony i mosty porcelanowe, zarówno w obrębie szczęki jak i żuchwy.

Efekt jest wspaniały. Wielekrotnie po zakończonym leczeniu widzimy korzystne zmiany w wyglądzie naszych Pacjentów, ale w tym przypadku metamorfoza jest spektakularna!

Flow Injection. Odbudowa kompozytowa

Pacjentowi zależy przede wszystkim na poprawie wyglądu zębów. Zanim jednak zajmiemy się estetyką uśmiechu, przeprowadzamy  pełną higienizację, konieczne leczenie periodontologiczne poprawiające stan dziąseł oraz leczenie kanałowe. Pacjent z różnych względów nie decyduje się na pełną odbudowę protetyczną. Korzystamy więc z innego rozwiązania. Na zębach górnych stosujemy protezę teleskopową cyrkonową, a zęby w obrębie żuchwy odbudowujemy metodą Flow Injection przy pomocy indeksu silikonowego.

Nasi Pacjenci z różnych względów nie zawsze decydują się na pełne odbudowy protetyczne. W takich przypadkach rozwiązaniem może być odbudowa kompozytowa metodą Flow Injection. Pozwala ona na korektę m.in. kształtu startych zębów, zamaskowanie diastemy, nieestetycznych pęknięć szkliwa czy przebarwień. Flow Injection najczęściej stosuje się, gdy Pacjentowi z jakichś powodów zależy na szybkiej, estetycznej poprawie wyglądu zębów. Trzeba jednak pamiętać, że ta forma leczenia nie jest na zawsze, a także, że jej trwałość zależy od indywidualnych predyspozycji Pacjenta (m.in. stopnia ścieralności zębów czy diety).