ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: pn - czw: 9.00 - 20.00, pt: 9.00-14.00    | facebook blog
32/ 376 91 60    517 607 095
Telefon
Zadzwoń do nas!
Lokalizacja
Pokaż trasę dojazdu

Blog

Często w gabinecie zadajemy naszym Pacjentom 4 podstawowe pytania o zęby i rzadko się zdarza, by znali wszystkie odpowiedzi. Dla nas to zawsze pretekst, by podzielić się wiedzą, ale również (zwłaszcza gdy Pacjent ma obawy przed wizytą), rozluźnić trochę atmosferę. Stomatologia nie jest ani straszna, ani nudna, a podstawy na pewno warto znać! 

Sprawdź, czy znasz odpowiedzi.

Ile zębów mlecznych powinno wyrosnąć każdemu dziecku?

20. I nie dajcie się zwieść, że o tzw. mleczaki nie trzeba się zbytnio martwić, bo przecież... i tak wypadną. Należy o nie dbać dokładnie tak samo jak o zęby stałe! Aby Maluch przyzwyczaił się do dentysty, zacznij od wizyty adaptacyjnej. Zadbaj też o zdrową profilaktykę - przeczytaj artykuły lek. stom. Elżbiety Deptuch-Rymaszewskiej.

Ile zębów powinien mieć każdy dorosły człowiek?
32. Uwaga, liczymy: 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 zębów trzonowych. Nie zawsze jednak ta liczba się zgadza, bo np. zęby mądrości nie wyrastają u każdego; niektóre pozostają w kości (ząb jest, ale go nie widać). M.in. o zębach zatrzymanych i zębach mądrości na naszym blogu pisze lek. stom. Agnieszka Socha. 

Do czego służą nam przedtrzonowce i trzonowce?
Przedtrzonowce służą nam do rozgniatania i rozcierania pokarmu; trzonowce (szóstka, siódemka i ósemka) - do jego miażdżenia i rozcierania. Ale to nie jedyne ich funkcje! Zęby trzonowe i przedtrzonowe utrzymują wysokość zgryzu i zachowują ładny wyraz twarzy, stanowiąc podparcie dla policzków. O leczeniu przedtrzonowców i trzonowców na blogu - dr Olaf Gruca.

Dlaczego ósemki nazywamy "zębami mądrości"?
Tzw. zęby mądrości wyrastają najpóźniej (w wieku, gdy człowiek wchodzi w dorosłość), stąd domniemanie, że gdy już je mamy to i mądrość... no sami wiecie. :) 

Dbajcie o swoje uśmiechy. Pozdrawiamy serdecznie!

 

 

Wróć