ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: pn - czw: 9.00 - 20.00, pt: 9.00-14.00    | facebook blog
32/ 376 91 60    517 607 095
Telefon
Zadzwoń do nas!
Lokalizacja
Pokaż trasę dojazdu

Blog

W przypadku dużych wypełnień to znacznie lepsze rozwiązanie niż zwykła plomba. Wkłady i nakłady (inlay i overlay) służą do odbudowy zębów bocznych - trzonowców i przedtrzonowców. Wzmacniają ząb, są trwalsze, odporne na ścieranie i wypłukiwanie. Powstają w pracowni protetycznej, najczęściej z ceramiki, rzadziej z kompozytu. Kiedy możemy zastosować to rozwiązanie? 

Alternatywa dla dużych wypełnień

Nakład często nazywany jest z języka angielskiego inlay lub overlay. Jest rodzajem protezy stałej, która służy do odbudowy zębów bocznych. Jest to coś pośredniego między bardzo dużym wypełnieniem, a koroną protetyczną. Nakład wygląda trochę jak puzzel 3D, który wpasowuje się w miejsce utraconych tkanek zęba. Nakłady najczęściej są wykonywane z ceramiki, znacznie rzadziej z kompozytu.

Tego typu odbudowy są stosowane coraz częściej, ponieważ pozwalają maksymalnie oszczędzić tkanki zęba. Innymi słowy usuwamy tylko tkanki zniszczone, zęba opracowujemy najoszczędniej jak się da, pozostawiamy te jego części, które będą potrafiły wytrzymać siły działające na ząb w trakcie codziennych czynności.

Wypełnienie, korona czy nakład?

Pojawia się pytanie, kiedy zrobić wypełnienie, kiedy koronę, a kiedy właśnie nakład. Jeśli Pacjent ma mały ubytek, czyli utrata tkanek nie przekracza 50 proc., wystarczy wykonać standardowe wypełnienie. Natomiast jeśli utrata tkanek przekracza 50 proc, a także zniszczone są punkty styczne, czyli miejsca styku z zębami sąsiednimi oraz zniszczona jest struktura guzków zęba, to jest to podstawowe wskazanie do wykonania nakładu. Z kolei jeśli ząb jest znacznie zniszczony - w taki sposób, że wszystkie jego tkanki musza być osłonięte wtedy stosujemy korony protetyczne.

Może Cię również zainteresować artykuł dr Katarzyny Pakosz: Kompleksowe leczenie stomatologiczne.

Wróć