ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: pn - czw: 9.00 - 20.00, pt: 9.00-14.00    | facebook blog
32/ 376 91 60    517 607 095
Telefon
Zadzwoń do nas!
Lokalizacja
Pokaż trasę dojazdu

Blog

Przyglądamy się od lat Rodzicom i Maluchom, którzy wspólnie odwiedzają Mercedens. Scenariusz wizyt jest często podobny. Do gabinetu wkracza mały, ciekawski człowiek, a tuż za nim rodzic z mnóstwem obaw wymalowanych na twarzy. Nierzadko też słyszymy: "Nie bój się. To nie będzie bolało" (czyli jednak?). Dzieci chłoną nasze emocje i - wyczuwając niepokój - również będą zaniepokojone. Wizytę w gabinecie warto przemyśleć, i na pewno warto się do niej przygotować.

Kto się boi?

Boją się przede wszystkim dorośli. A precyzyjniej - rodzice. Lęk dorosłych może wynikać z wielu przyczyn, często z własnych, nie najlepszych doświadczeń w gabinecie stomatologicznym jeszcze w dzieciństwie. Czasem z długoletnich zaniedbań, a potem trudnego, długiego leczenia. Najczęściej jednak jako rodzice boimy się "za nasze dzieci", wyprzedzając lub programując ich faktyczną reakcję. Dlatego najważniejsze, by tych "swoich strachów" nie przenosić na dzieci - czyli zwyczajnie do wizyty być przygotowanym.

Jak się przygotować?

Warto przemyśleć sobie spokojnie wizytę w gabinecie i trochę ją zracjonalizować. Po pierwsze, chcemy, żeby nasza pociecha miała zdrowe zęby, po drugie, warto pamiętać, że oddajemy ją w ręce specjalistów. Obupólne zaufanie buduje poczucie bezpieczeństwa i dobrą atmosferę współpracy. A dzieci lubią współpracę. Unikajmy też zdań, które naturalnie wywołują w dzieciach lęk. Nie pomagamy im, mówiąc "Nie bój się, to nie będzie bolało". Skoro mama lub tata wspominają o bólu, to coś jest na rzeczy. Raczej przekażmy konkretne informacje dotyczące wizyty w gabinecie: dlaczego jest potrzebna? dlaczego zęby wymagają kontroli dentysty? czym zajmuje się stomatolog, a czym higienistka? Wreszcie, dlaczego warto dbać o zęby? Takie rozmowy o czekającej nas wizycie można też wesprzeć codzienną edukacją w łazience: wspólna higiena jamy ustnej, liczenie zębów dzieci i dorosłych, "udawana" wizyta w gabinecie będą nie tylko dobrym wstępem, ale i świetną zabawą dla dziecka. 

Pierwsza wizyta. Ahoj przygodo!

Warto do pierwszej wizyty w gabinecie podejść jak do przygody i tak ją przedstawić swojemu maluchowi. Naprawdę! Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym dziecko i lekarz (lub higienistka) zwłaszcza podczas wizyty adaptacyjnej mają czas, by się poznać, obejrzeć dokładnie gabinet i narzędzia, których podczas pracy używa stomatolog. I wbrew temu - co sądzimy my dorośli - gabinet może być ciekawym, pełnym przygód miejscem dla malucha. Nie każdy fotel ma możliwość, tak jak ten stomatologiczny, poruszac się w górę i w dół - zupełnie jak w statku kosmicznym. Nie każdy ma w domu magiczne lusterko, w którym można policzyć wszystkie swoje zęby. Wreszcie - nie każdy gabinet ma super kolorowe, mięciutkie szczoteczki, a przecież każdy wie, że one myją zęby najlepiej. Rodzice Drodzy - wizyta w gabinecie wcale nie musi być ani nudna, ani stresująca! Małe dzieci są bardzo otwarte, a te najmniejsze rzadko się boją, zwłaszcza w atmosferze życzliwości i gdy mają przy sobie mamę lub tatę.

Zarówno my higienistki, jak i lekarze w Mercedens cyklicznie szkolimy się w komunikacji, również z naszymi najmłodszymi Pacjentami. Wreszcie, dbamy o nasze maluchy - i wiemy jak to robić - bo sami mamy dzieci.

Polecamy artykuły dotyczące dzieci lek. stom. Elżbiety Deptuch-Rymaszewskiej Maluch u dentysty i Urazy zębów.

Wróć