ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: pn - czw: 9.00 - 20.00, pt: 9.00-14.00    | facebook blog
32/ 376 91 60    517 607 095
Telefon
Zadzwoń do nas!
Lokalizacja
Pokaż trasę dojazdu

Blog

Jak zadbać o gojenie rany po usunięciu zęba? 

Zwykle z gojeniem po ekstrakcji nie ma większych problemów. Nasza jama ustna jest wyposażona w ślinę, która oczyszcza jamę ustną, ma substancje utrudniające rozwój bakterii i wspierające regenerację. Warunkiem dobrego gojenia po ekstrakcji jest wytworzenie się skrzepu.

Czasami pacjenci zaczynają intensywnie wypłukiwać skrzep, myśląc, że to przyspieszy proces. Jednak kiedy skrzep wypłuczemy, gojenie będzie utrudnione - nowy skrzep już się nie wytworzy lub powstanie słabszy. W efekcie zostaje odsłonięta kość, podatna na zakażenia i odkładanie resztek pokarmowych w zębodole, a miejsce to zaczyna pacjenta boleć. (ryzyko tzw. suchego zębodołu).  

Jeśli jednak zostawimy ranę po usunięciu zęba w spokoju, delikatnie oczyszczając ją podczas codziennej higieny przy użyciu miękkiej szczoteczki, to w prawidłowym przebiegu i po maksymalnie 28 dniach, miejsce poekstrakcyjne, powinno być już idealnie wygojone. Pamiętajmy, higiena jamy ustnej to nasz przyjaciel w trakcie gojenia po usunięciu zęba, również po usunięciu zęba operacyjnym!

Na koniec trzeba wiedzieć, że u pacjenców z grupy ryzyka (cukrzycą, miażdżyca) mogą wystąpić problemy z gojeniem. Wymagane jest wtedy często podanie antybiotyku przed ekstrakcją lub stosowania go w okresie gojenia.

lek. stom. Agnieszka Socha

Wróć