ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: pn - czw: 9.00 - 20.00, pt: 9.00-14.00    | facebook blog
32/ 376 91 60    517 607 095
Telefon
Zadzwoń do nas!
Lokalizacja
Pokaż trasę dojazdu

Blog

Jakie zmiany w jamie ustnej wywołują braki zębowe? Czy bóle głowy, szumy uszne mogą być związane z brakami w uzębieniu? Co warto wiedzieć o gojeniu po ekstrakcji? Drugą część artykułu dotycząca wsparcia chirurgicznego w leczeniu stomatologicznym. Pisze dla nas lek. stom. Agnieszka Socha, specjalista chirurgii stomatologicznej oraz specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej.

Braki zębowe. Zmiany w jamie ustnej. Zmiany w kości

Każde usunięcie zęba zmienia nasz układ zębowy, sytuację w układzie stomatognatycznym. Nie jest tak, że pojedyncza luka jest rekompensowana przez inne zęby i pozostaje bez konsekwencji dla całej jamy ustnej. Ząb funkcjonuje dobrze, jeśli „jak sztacheta w płocie” kontaktuje się z zębami stojącymi obok w łuku zębowym. Każdy ząb, który jest sam, może się przechylać lub wysuwać poza płaszczyznę łuku zębowego, szukając oparcia/kontaktu z innymi zębami. Dodatkowo zęby przeciwstawne, które podczas aktu żucia naciskają na ząb, mogą łatwo przechylić go w kierunku luki zębowej. Ząb wychylony/ przesunięty może skutkować  zaburzeniem (obniżeniem płaszczyzny zgryzowej) i powodować  ból (artropatie) w stawie skroniowo-żuchwowym. Dolegliwości i zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym nie są zauważalne od razu po usunięciu zęba, ale z czasem mogą się nasilać. Jeśli np. pacjent ma braki skrzydłowe z jednej strony, czyli nie ma zębów trzonowych u góry i na dole, to żuje pokarmy drugą stroną, która bardziej się ściera. Zupełnie inna jest wysokość zwarcia i zupełnie inaczej pracują mięśnie żucia, w związku z tym często pojawiają się dolegliwości bólowe.

Ból głowy, szumy uszne? Możliwy powód -  braki zębowe

W tej chwili do gabinetu przychodzi bardzo dużo pacjentów, którzy zgłaszają ból głowy, mają szumy uszne, dolegliwości bólowe w zakresie mięśni karku i najczęściej są już zdiagnozowani przez neurologa, laryngologa, mają zrobiony rezonans itd. Oczywiście należy się diagnozować, natomiast najczęściej, gdy trafiają w pewnym momencie do stomatologa, okazuje się, że wykonanie prawidłowego uzupełnienia protetycznego (założenie protez szkieletowych góra-dół czy uzupełnienia braków zębowych implantami) powoduje, że odzyskujemy potrzebną wysokość zwarcia - i te dolegliwości albo znacznie się zmniejszają, albo ustępują całkowicie. Czasami jednak trudno wytłumaczyć pacjentowi, że szumy uszne czy ból karku wynika z jego sytuacji związanej z brakami zębowymi. A warto to wiedzieć - czasem już kilkudniowe noszenie protezy/ szyny nazębnej na noc może przynieść odczuwalną ulgę.

Jeśli mamy braki zębowe to dochodzi również do zaniku podłoża kostnego. Kość dobrze funkcjonuje, jeśli jest chociaż minimalnie obciążona. W momencie kiedy nie ma tego obciążenia - kość zanika. Jeśli po jakimś czasie chcemy uzupełnić ubytek np. implantem, może się okazać, że kości jest zbyt mało i implant się nie utrzyma. Należy ją przedtem odbudować (przeprowadzić tzw. augumentację) albo kością własną, albo materiałem kościozastępczym. Dopiero gdy kość się odbuduje, możemy przejść do implantacji. Dlatego tak ważne jest, by braki zębowe uzupełniać jak najszybciej.

Gojenie po ekstrakcji

Zwykle z gojeniem po ekstrakcji nie ma większych problemów. Nasza jama ustna jest wyposażona w ślinę, która oczyszcza jamę ustną, ma substancje utrudniające rozwój bakterii i wspierające regenerację. Są natomiast, pacjenci z grupy ryzyka, czyli osoby obciążone np. cukrzycą czy miażdżycą i mogą wystąpić u nich problemy z gojeniem. Tacy pacjenci niejednokrotnie wymagają podania antybiotyku przed ekstrakcją (usunięcie zęba w osłonie antybiotykowej) lub stosowania antybiotyku w okresie gojenia. Podczas gojenia należy jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Czasami pacjenci (nie dotyczy to tylko pacjentów z obciążeniami), zaczynają intensywnie wypłukiwać skrzep, który wytworzył się po usunięciu zęba. Są przeświadczeni, że intensywne płukanie płynami antyseptycznymi przyspieszy gojenie. W przypadku ekstrakcji, kiedy ten skrzep wypłuczemy, to gojenie będzie utrudnione. Wielokrotnie w gabinecie pojawiają się osoby z tzw. suchym zębodołem. Ta kolokwialnie używana przez nas stomatologów nazwa to tak naprawdę poekstrakcyjne ograniczone zapalenie zębodołu.

Przeczytaj koniecznie. Warunki poprawnego gojenia

Warunkiem dobrego gojenia po ekstrakcji jest właśnie wytworzenie się skrzepu. Jeśli w tym pierwszym, drugim dniu, intensywnie płuczemy jamę ustną, to możemy skrzep wypłukać. Nowy już się nie wytworzy lub powstanie słabszy. W efekcie zostaje odsłonięta kość, podatna na zakażenia i odkładanie resztek pokarmowych w zębodole, a miejsce to zaczyna pacjenta boleć.  Jeśli jednak zostawimy ranę po usunięciu zęba w spokoju, delikatnie oczyszczając ją podczas rutynowej, codziennej higieny przy użyciu miękkiej szczoteczki, to w prawidłowym przebiegu i po maksymalnie 28 dniach, miejsce poekstrakcyjne, powinno być już idealnie wygojone. Pamiętajmy, higiena jamy ustnej to nasz przyjaciel w trakcie gojenia po usunięciu zęba, po usunięciu zęba operacyjnym, ale także jest podstawowym czynnikiem wpływającym na zdrowie jamy ustnej.

Przeczytaj pierwszą część artykułu: https://www.mercedens.pl/blog/gdy-potrzebny-jest-chirurg.-czesc-1

Wróć