ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: pn - czw: 9.00 - 20.00, pt: 9.00-14.00    | facebook blog
32/ 376 91 60    517 607 095
Telefon
Zadzwoń do nas!
Lokalizacja
Pokaż trasę dojazdu

Blog

Planujesz urlop? W czasie zakupów oprócz kremu do opalania nie zapomnij o nowej szczotce do zębów. Z naszych obserwacji i rozmów z Pacjentami wynika, że nadal zapominacie, by systematycznie wymieniać swoje szczoteczki do zębów. Dotyczy to zarówno szczotek manualnych jak i tych elektrycznych czy sonicznych (końcówek). Zużyta, stara szczoteczka nie tylko nie spełnia  swej podstawowej funkcji, tj. poprawnego oczyszczania zębów, ale może również stać się źródłem chorobotwórczych bakterii i grzybów, które zupełnie nieświadomie przenosimy do jamy ustnej.

Co trzeba wiedzieć?

Wymieniaj systematycznie

Każda szczotka do zębów (jej kształt, wielkość główki, a przede wszystkim włosie/włókna) zostały tak zaprojektowane, by ułatwiać oczyszczanie zębów z resztek pokarmowych i usuwać powstałe osady, chroniąc nas przed próchnicą. Z czasem traci ona swoje właściwości - włókna się odkształcają i tracą sztywność - szczoteczka jak każda inna rzecz po prostu się zużywa. Dlatego trzeba pamiętać, by wymieniać szczoteczkę manualną systematycznie, średnio co trzy miesiące. Końcówki w szczoteczkach elektrycznych/ sonicznych należy wymieniać od trzech do sześciu miesięcy. Tu ważne są zalecenia producenta, bo jest to zależne od danego, konkretnego modelu.

Nie używaj zbyt dużej siły

Jeśli Twoja szczoteczka ma wyraźnie zniszczone, "rozwichrzone" włosie, to również trzeba ją wymienić (nawet jeśli nie minęły jeszcze trzy miesiące). To też ważna informacja dla Ciebie - być może szczotkujesz zbyt mocno lub masz źle dobraną szczoteczkę. Koniecznie przyjrzyj się też codziennej higienie jamy ustnej swoich domowników (zwłaszcza dzieci) - mocno zniekształcone włókna mogą oznaczać, że maluchy używają za dużej siły. Zbyt mocne szczotkowanie szkodzi naszym dziąsłom i zębom.

Jesli chorowałeś, wymień szczoteczkę!

Jeśli w ostatnim czasie chorowałeś/chorowałaś, wymień szczoteczkę od razu, bo bakterie/wirusy, które osiadły na włóknach w czasie infekcji, nadal tam są. Łatwo się domyślić, że korzystanie z takiej szczoteczki naraża nas na powtórną chorobę. Co więcej, jeśli cała rodzina trzyma szczoteczki w jednym pojemniku/kubeczku, bakterie mogą przenieść się i na pozostałe, powodując infekcję u zdrowego dotychczas domownika.

Pamiętaj też, by po wymyciu zębów starannie oczyścić i osuszyć swoją szczotkę. Nie chowaj jej do etui (np. przed wyjazdem), jeśli nie masz pewności, że jest sucha i dobrze wyczyszczona. Szczoteczki do zębów najlepiej przechowywać osobno w zamkniętej szafce (włosiem do góry), z dala od umywalki, bo tam narażone są na wilgoć i bakterie.

Na koniec. Przykłady z gabinetu.

Poprosiliśmy naszą Pacjentkę o przyniesienie szczoteczek domowników. Szczoteczki zostały zakupione w tym samym czasie i używane systematycznie. Na podstawie badania okazało się, że jeden z domowników ma zaczerwienione dziąsła, co było spowodowane zbyt mocnym szczotkowaniem. Nie trudno się domyślić, której szczoteczki jest właścicielem.

Może Cię też zainteresować artykuł lek. stom. Deptuch-Rymaszewskiej: Jak na co dzień dbać o higienę jamy ustnej.

W naszym gabinecie możesz kupić m.in. szczoteczki manualne Curaprox.

 

Wróć