ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: pn - pt: 9.00 - 20.00    | facebook blog
32/ 376 91 60    517 607 095
Telefon
Zadzwoń do nas!
Lokalizacja
Pokaż trasę dojazdu

Dla pacjenta

Higiena jamy ustnej. Szczoteczki do zębów Curaprox

Curaprox. Szczoteczki do zębów.

  • estetyczna, kolorowa, śliczna! szczoteczka do zębów dla dorosłych i dzieci,
  • delikatne czyszczenie dzieki włóknom CUREN,
  • skuteczne oczyszczanie powierzchni dzięki gęsto ułożonym włóknom,
  • kompaktowa, lekko odchylona główka,
  • ośmiokątna rączka pomaga trzymac szczotkę pod właściwym kątem,
  • wyprodukowane w Szwajcarii.
Higiena jamy ustnej. Nić dentystyczna Oral-B SuperFloss mint

ORAL-B SuperFloss

Specjalistyczna nić dentystyczna miętowa do mostów, implantów, aparatów ortodontycznych i dużych przestrzeni międzyzębowych.

  • dokładnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe,
  • usztywniony koniec ułatwia wprowadzenie nitki pod przęsło mostu lub aparatu ortodontycznego,
  • puszysta część nici usuwa płytkę bakteryjną pod mostami, aparatami ortodontycznymi i wokół implantów,
  • w pojemniku znajduje się 50 odmierzonych odcinków.

 

Co powinniśmy wiedzieć o myciu zębów? Higienistka Mercedens odpowiada

Po pierwsze. Mycie zębów jest naprawdę ważne w utrzymaniu zdrowia naszej jamy ustnej! Główną przyczyną próchnicy, zapalenia dziąseł i chorób przyzębia jest obecność osadu bakteryjnego na zębach, tzw. płytki nazębnej. Płytka nazębna najczęściej kumuluje się na bruzdach na powierzchniach żujacych, w przestrzeniach międzyzębowych, a także na brzegach dziąsłowych.

Po drugie. Badania pokazują, że myjemy zęby zbyt krótko. Najczęściej od 30 do 60 sekund, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy (wydaje nam się, że myjemy dłużej!!). Przeprowadź prosty test  stoperem i przekonaj się, ile czasu zajmuje Twoje mycie zębów.

Po trzecie. Wymieniaj szczoteczkę raz na 3 miesiące, a najlpiej częściej.  Zmień szczoteczkę szybciej, jeśli byłeś np. chory.

Naucz się poprawnie myć zęby i myj je minimum 2 razy dziennie, nie zapominając także o czyszczeniu języka.

 

Zalecenia dotyczące mycia zębów. Higienistka Mercedens odpowiada

Poprawne mycie zębów mieści się w 5 punktach, które nie tylko warto zapamiętać, ale i utrwalić codzienną praktyką:

1. Myj zęby co najmniej 2 razy dziennie, najlepiej po posiłku. Pamiętaj, że wieczorne mycie zębów jest bardzo ważne (w nocy zmniejsza się produkcja śliny). To też ten moment, kiedy po całym dniu możesz poświęcić swoim zębom kilka chwil dłużej.

2. Przestrzenie międzyzębowe czyść dodatkowo nicią dentystyczną i/lub szczoteczką międzyzębową. Niestety nie usuniesz szczoteczką wszystkich resztek jedzenia, które pozostają w przestrzeniach międzyzębowych. Nić jest koniecznością, nie fanaberią!

3. Dobrym uzupełnieniem pielegnacji jamy ustnej jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.

4. Aby zapewnić sobie świeży oddech, nie zapomnij o czyszczeniu języka.

5. Naucz się dobrze myć zęby! Nawet nie wiesz, ile osób swoje zęby myje niepoprawnie! Umów się na wizytę z higienistką, ona dokładnie krok po kroku pokaże ci, co robić, by zęby doczyścić dokładnie i skutecznie.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Opowiedz, na czym polega wizyta w gabinecie i czym zajmuje się lekarz stomatolog. Jeśli swobodnie i z humorem podejdziesz do tematu, Twoja pociecha równie pewnie będzie się czuła na fotelu. Jeśli macie czas, pobawcie się w "wizytę u dentysty". Staraj się nie dopuścić, żeby pierwsza wizyta była związana z próchnicą, ale jeśli to już nastąpi, nie mów dziecku, że nie będzie bolało, że nie musi się bać. Każde takie zdanie wywoła u niego niepokój i najprawdopodobniej lęk.

W naszym gabinecie możesz skorzystać z wizyty adaptacyjnej dla swojego dziecka, którą przeprowadzi higienistka lub lekarz stomatolog. Opowiemy maluchowi, kim jest dentysta, pokażemy mu fotel oraz narzędzia stomatologiczne. W naszym gabinecie dzieci są mile widziane, my też sami mamy dzieci.  Wiemy, co robić, by Twój Maluch poczuło się u nas bezpiecznie.

Czy leczenie kanałowe boli? Czy nie lepiej usunąć chory ząb?

Przy obecnych osiągnięciach stomatologii leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne. Zabieg endodoncji przeprowadzamy przy użyciu znieczulenia miejscowego, które niweluje najmniejszy nawet ból. Ale to nie wszystko! Dzięki użyciu mikroskopu skuteczność leczenia kanałowego wzrosła dziś wielokrotnie. Zęby, które jeszcze niedawno skazane były na usunięcie, dziś możemy wyleczyć. Pamiętaj! Jeśli tylko jest to możliwe, warto ratować własny ząb. Ekstrakcja (usunięcie zęba) zawsze będzie się wiązać ze zmianami w jamie ustnej, a uzupełnianie braków zębowych z wydatkiem dużo większym niż koszt leczenia kanałowego.

Boję się wizyty u stomatologa. Co zrobić, by na nowo podjąć leczenie?

Najprościej - rzetelnie przygotować się do zmiany. Jeśli masz nie najlepsze wspomnienia związane z gabinetem stomatologicznym, dowiedz się jak najwięcej o nowoczesnych metodach leczenia. Umów się też na wizytę konsultacyjną. Nasz dentysta odpowie na wszystkie Twoje pytania i doradzi najlepsze metody leczenia, również te alternatywne. Wielu naszych Pacjentów po długoletniej przerwie, w tej chwili systematycznie odwiedza nasz gabinet, ciesząc się zdrowym i ładnym uśmiechem.

Higiena uzupełnień protetycznych - jak o nie dbać na co dzień?

W przypadku jakichkolwiek uzupełnień protetycznych bardzo ważna jest wzmożona higiena jamy ustnej. Protezy stwarzają dogodne warunki do gromadzenia się resztek pokarmowych ulegających procesowi fermentacji i gnicia. Dlatego protezy ruchome  należy czyścić po każdym posiłku - strumieniem ciepłej wody z użyciem miękkiej szczoteczki i specjalnego środka do czyszczenia protez (pasty, kremu). Nie należy stosować dużego ucisku, ponieważ proteza wykonana ze sztucznego tworzywa może ulec uszkodzeniu. Niewskazane  jest również czyszczenie protez pastą do zębów.

Co to są uzupełnienia protetyczne?

Uzupełnienia protetyczne to inaczej protezy. Możemy je podzielić na uzupełnienia stałe (np. korony, mosty) i ruchome (np. protezy szkieletowe, protezy akrylowe osiadające ). Proteza umożliwia przede wszystkim częściowe przywrócenie działania aparatu żucia, co ma wpływ również na układ trawienny i pośrednio na prawidłowe odżywianie całego organizmu. Ponadto proteza umożliwia utrzymanie właściwego kształtu twarzy oraz odpowiedniej mimiki.

Co to jest adaptacja do protez?

Proces adaptacji polega na „przyzwyczajeniu się” pacjenta do nowej protezy. Proces adaptacji może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Wiele zależy od samego Pacjenta, jego nastawienia, woli przezwyciężania trudności, cierpliwości oraz przestrzegania wskazówek lekarza. W celu skrócenia okresu adaptacji można na początkowym etapie używać protezy bez przerwy nocnej. W trakcie jedzenia należy rozpoczynać żucie od małych i miękkich kęsów, robić to powoli  i obustronnie. Pomocne są też inne czynności, np. głośne czytanie. Proteza zębowa jest ciałem obcym, dlatego w początkowym okresie używania może wywołać objawy nietolerancji polegające m.in. na zwiększonym wydzielaniu śliny, upośledzeniu smaku, powstawaniu odruchów wymiotnych, zaburzeniach w odbiorze bodźców termicznych, odczuciu braku miejsca na język, itp. Dolegliwości te stopniowo ustępują.

Ważne informacje!

Informacja o wpływie działalności gabinetu na zdrowie ludzi i środowisko.

Przeczytaj

Poznaj nasz zespół

Zespół Mercedens

Skontakuj się z nami!

Gabinety Specjalistyczne MERCEDENS Sp. z o.o.
ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze
tel. (32) 376 91 60

Oceń naszą pracę

Poświęcony czas oraz Twoja opinia są dla nas ważne.

Oceń nas na Facebooku     Oceń nas na Google     Oceń nas na Znanylekarz.pl