ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: poniedziałek - piątek: 9.00 - 20.00
32/ 376 91 60    517 607 095

Dla pacjenta

Poniżej przedstawiamy pytania, które najczęściej zadają nasi Pacjenci. Być może znajdziesz wśród nich informacje, które rozwieją Twoje wątpliwości i lepiej przygotują Cię do spotkania ze stomatologiem. Ty też możesz przygotować się do wizyty w gabinecie.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Opowiedz, na czym polega wizyta w gabinecie i czym zajmuje się lekarz stomatolog. Jeśli swobodnie i z humorem podejdziesz do tematu, Twoja pociecha równie pewnie będzie się czuła na fotelu. Jeśli macie czas, pobawcie się w "wizytę u dentysty". Staraj się nie dopuścić, żeby pierwsza wizyta była związana z próchnicą, ale jeśli to już nastąpi, nie mów dziecku, że nie będzie bolało, że nie musi się bać. Każde takie zdanie wywoła u niego niepokój i najprawdopodobniej lęk.

W naszym gabinecie możesz skorzystać z wizyty adaptacyjnej dla swojego dziecka, którą przeprowadzi higienistka lub lekarz stomatolog. Opowiemy maluchowi, kim jest dentysta, pokażemy mu fotel oraz narzędzia stomatologiczne. W naszym gabinecie dzieci są mile widziane, my też sami mamy dzieci.  Wiemy, co robić, by Twój Maluch poczuło się u nas bezpiecznie.

Czy leczenie kanałowe boli? Czy nie lepiej usunąć chory ząb?

Przy obecnych osiągnięciach stomatologii leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne. Zabieg endodoncji przeprowadzamy przy użyciu znieczulenia miejscowego, które niweluje najmniejszy nawet ból. Ale to nie wszystko! Dzięki użyciu mikroskopu skuteczność leczenia kanałowego wzrosła dziś wielokrotnie. Zęby, które jeszcze niedawno skazane były na usunięcie, dziś możemy wyleczyć. Pamiętaj! Jeśli tylko jest to możliwe, warto ratować własny ząb. Ekstrakcja (usunięcie zęba) zawsze będzie się wiązać ze zmianami w jamie ustnej, a uzupełnianie braków zębowych z wydatkiem dużo większym niż koszt leczenia kanałowego.

Boję się wizyty u stomatologa. Co zrobić, by na nowo podjąć leczenie?

Najprościej - rzetelnie przygotować się do zmiany. Jeśli masz nie najlepsze wspomnienia związane z gabinetem stomatologicznym, dowiedz się jak najwięcej o nowoczesnych metodach leczenia. Umów się też na wizytę konsultacyjną. Nasz dentysta odpowie na wszystkie Twoje pytania i doradzi najlepsze metody leczenia, również te alternatywne. Wielu naszych Pacjentów po długoletniej przerwie, w tej chwili systematycznie odwiedza nasz gabinet, ciesząc się zdrowym i ładnym uśmiechem.

Higiena uzupełnień protetycznych - jak o nie dbać na co dzień?

W przypadku jakichkolwiek uzupełnień protetycznych bardzo ważna jest wzmożona higiena jamy ustnej. Protezy stwarzają dogodne warunki do gromadzenia się resztek pokarmowych ulegających procesowi fermentacji i gnicia. Dlatego protezy ruchome  należy czyścić po każdym posiłku - strumieniem ciepłej wody z użyciem miękkiej szczoteczki i specjalnego środka do czyszczenia protez (pasty, kremu). Nie należy stosować dużego ucisku, ponieważ proteza wykonana ze sztucznego tworzywa może ulec uszkodzeniu. Niewskazane  jest również czyszczenie protez pastą do zębów.

Co to są uzupełnienia protetyczne?

Uzupełnienia protetyczne to inaczej protezy. Możemy je podzielić na uzupełnienia stałe (np. korony, mosty) i ruchome (np. protezy szkieletowe, protezy akrylowe osiadające ). Proteza umożliwia przede wszystkim częściowe przywrócenie działania aparatu żucia, co ma wpływ również na układ trawienny i pośrednio na prawidłowe odżywianie całego organizmu. Ponadto proteza umożliwia utrzymanie właściwego kształtu twarzy oraz odpowiedniej mimiki.

Co to jest adaptacja do protez?

Proces adaptacji polega na „przyzwyczajeniu się” pacjenta do nowej protezy. Proces adaptacji może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Wiele zależy od samego Pacjenta, jego nastawienia, woli przezwyciężania trudności, cierpliwości oraz przestrzegania wskazówek lekarza. W celu skrócenia okresu adaptacji można na początkowym etapie używać protezy bez przerwy nocnej. W trakcie jedzenia należy rozpoczynać żucie od małych i miękkich kęsów, robić to powoli  i obustronnie. Pomocne są też inne czynności, np. głośne czytanie. Proteza zębowa jest ciałem obcym, dlatego w początkowym okresie używania może wywołać objawy nietolerancji polegające m.in. na zwiększonym wydzielaniu śliny, upośledzeniu smaku, powstawaniu odruchów wymiotnych, zaburzeniach w odbiorze bodźców termicznych, odczuciu braku miejsca na język, itp. Dolegliwości te stopniowo ustępują.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Wybielanie zębów jest całkowicie bezpieczne, jeśli zabieg wykonuje lekarz specjalista. Z domowymi sposobami wybielania za pomocą dostępnych na rynku materiałów bywa różnie. W gabinecie stomatologicznym najpierw odbywasz konsultacje z lekarzem, który określa czy Twoje zęby nadają się do wybielania, a także, czy przed wybielaniem konieczne jest podjęcie innego leczenia (zęby musza być całkowicie zdrowe!). Następnie z zębów usuwany jest kamień nazębny i osad. Po tych czynnościach zęby są gotowe do wybielania. Lekarz wykona ten zabieg przy zachowaniu wszelkich niezbędnych procedur, dzięki czemu zyskasz pewność, że Twoje bielsze zęby są całkowicie bezpieczne.

Poznaj nasz zespół

Zespół Mercedens

Skontakuj się z nami!

Gabinety Specjalistyczne MERCEDENS Sp. z o.o.
ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze
tel. (32) 376 91 60

Oceń naszą pracę

Jeśli lubisz atmosferę, którą tworzy dla Ciebie nasz zespół.

Oceń nas na Facebooku     Oceń nas na Google