ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: pn - czw: 9.00 - 20.00, pt: 9.00-14.00    | facebook blog
32/ 376 91 60    517 607 095
Telefon
Zadzwoń do nas!
Lokalizacja
Pokaż trasę dojazdu

Blog

Kolejny raz przypominasz swojemu dziecku, by wymyło ręce: po powrocie ze szkoły, przed obiadem, po wizycie w toalecie... a ono radośnie po kilku sekundach krzyczy z łazienki: zrobione! Przypominanie o codziennej higienie rąk to podstawa, jednak dzieci lubią też wiedzieć "dlaczego?". Wyjaśnij, dlaczego mycie rąk jest ważne, a potem pokaż, krok po kroku, jak robić to poprawnie. 

Fakty o higienie rąk

Faktem jest, że i my dorośli mamy kłopot z myciem rąk, a przede wszystkim z wykonywaniem tej czynności poprawnie. Jak wskazują badania, ale i nasze codzienne obserwacje: nie myjemy rąk lub myjemy niedokładnie, nie wycieramy do sucha (bardzo ważne!), często też nie znamy podstawowych zasad związanych z higieną rąk. Czy wiesz, że:

  • Ręce stanowią nośnik dla wielu chorobotwórczych bakterii, wirusa grypy, bakterii i wirusów powodujących zatrucia pokarmowe, grzybów czy pasożytów.
  • Nieświadomie dotykamy naszej twarzy średnio kilkanaście razy na godzinę! To wtedy bakterie czy wirusy dostają się do naszych błon śluzowych: nosa, jamy ustnej czy spojówki oka, powodując choroby.

Przypominamy krótko:

Myj ręce zawsze: kiedy wracasz do domu, przed posiłkiem i po, po skorzystaniu z toalety, po wizycie w sklepie, galerii handlowej, po zabawie z psem/ kotem, po podaniu pupilowi jedzenia i sprzątnięciu np. kuwety lub gdy po prostu czujesz, że ręce są brudne. Przypilnuj, by ten nawyk miały również Twoje dzieci. Nie marszcz brwi, nie gań, a najpierw pokaż dokładnie, jak poprawnie to zrobić. 

Zwróć uwagę na to, jak myjesz ręce. Opłukanie ich wodą nie wystarczy! Należy je zwilżyć, dobrze namydlić, dokładnie wymyć całe dłonie, w tym kciuki, pozostałe palce, przestrzenie między nimi, a także nadgarstki. Następnie koniecznie wytrzyj ręce do sucha. Jeśli nie masz możliwości wymycia rąk, noś przy sobie antybakteryjny żel.

Pozdrawiamy serdecznie z gabinetu, tuż po dokładnym wymyciu rąk.

Higienistki Mercedens.

 

Przydatne artykuły

Może Cię równiez zaintersować nasz artykuł: Owoce i zęby. To trzeba wiedzieć!

 

Wróć