ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze    |    gabinet czynny: pn - czw: 9.00 - 20.00, pt: 9.00-14.00    | facebook blog
32/ 376 91 60    517 607 095
Telefon
Zadzwoń do nas!
Lokalizacja
Pokaż trasę dojazdu

Usługi

Choroby przyzębia

Choroby przyzębia

W większości wypadków  choroby przyzębia spowodowane są niewłaściwą higieną jamy ustnej. Pojawienie się nieprawidłowości w postaci krwawienia dziąseł, nadmiernej wrażliwości na napoje czy potrawy zimne lub gorące powinno być sygnałem do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wcześnie zdiagnozowane są łatwiejsze do wyleczenia, chronią przed większymi powikłaniami i pozwalają przedłużyć żywotność naturalnych zębów.

Przyzębie to struktura, która utrzymuje ząb w zębodołach. W jej skład wchodzi dziąsło, więzadła przyzębne oraz kości wyrostków zębodołowych. Głównym źródłem chorób przyzębia są bakterie znajdujące się w płytce nazębnej oraz w kamieniu. Obok próchnicy stanowią najczęstszą dolegliwość pojawiającą się w okolicy jamy ustnej.

Nieleczona choroba przyzębia powoduje zanik wiązadeł przyzębia i kości. Tworzą się kieszonki przyzębne, w których gromadzą się resztki pokarmów. Są one znakomitym paliwem dla bakterii, które drążą dziąsła, obniżają ich poziom i obnażają korzenie zęba. Zęby tracą wtedy stabilność, następuje ich rozchwianie, a w konsekwencji ich utrata.

W porę rozpoznane objawy chorób przyzębia można skutecznie leczyć. Dzieje się to w kilku fazach. Przede wszystkim trzeba wykonać higienizację - oczyścić zęby z płytki i kamienia nazębnego. W kolejnym etapie wykonuje się scaling. Wykwalifikowana higienistka lub stomatolog ręcznie usuwa kamień poddziąsłowy i poleruje korzenie zęba. Dzięki temu dziąsło zostaje zregenerowane. Kolejny etap polega na systematycznych wizytach kontrolnych, których zadaniem jest niedopuszczenie do pojawienia się stanu zapalnego.

Warto pamiętać, że choroby przyzębia nie dotyczą tylko osób dorosłych. Pewne jednostki chorobowe pojawiają się już w dzieciństwie, a także w pewnych określnych momentach życia - na przykład w okresie pokwitania. Również w czasie ciąży mogą pojawić się zmiany w przyzębiu, choć te są odwracalne.

Leczenie periodontologiczne jest często trudne. Stomatolog może jednak ten proces zatrzymać, spowolnić, monitorować, a także zwracić szczególną uwagę na czynniki ryzyka (cukrzyca, palenie, stres, genetyka).

W sytuacji, gdy choroba poczyniła już nieodwracalne uszkodzenia, konieczne staje się wykonanie zabiegów chirurgicznych lub/i unieruchomienie zębów. W tym wypadku ogromne znaczenie mają systematyczne wizyty kontrolne, które pozwolą kontrolować lekarzowi przebieg leczenia.

 


Wróć
Ważna informacja / RTG

Informacja o wpływie działalności gabinetu na zdrowie ludzi i środowisko.

Przeczytaj

MediRaty
Finansowanie usług MediRaty

Finansowanie usług medycznych w systemie MediRaty.

Dowiedz się więcej

Skontakuj się z nami!

Gabinety Specjalistyczne MERCEDENS Sp. z o.o.
ul. Wolności 540E, 41-806 Zabrze
tel. (32) 376 91 60

Bądź na bieżąco
Bądź na bieżąco na Facebooku

Zapraszamy do odwiedzenia oraz polubienia naszego profilu na Facebooku.